Ha ilyen és hasonló dolgokat tapasztaltál gyermekednél szinte bizonyos, hogy idegrendszeri éretlenség áll a háttérben.
Figyelmeztető jelek:
Megkésett pszichomotoros fejlődés, beszédfejlődés; bizonytalan mozgás, rossz egyensúlyérzék, lemaradás a mozgásfejlődésben, rossz téri tájékozódás, mozgáskoordinációs problémák, ügyetlen kézmozgások, figyelem és koncentráció zavar, észlelési problémák, beilleszkedési és magatartási zavar, szocializációs problémák, izomtónus eloszlási zavar
Számos fejlesztési módszer és lehetőség áll rendelkezésre, de az a tapasztalat, hogy amíg az agyi területe éretlenek, nem az életkornak megfelelő a „huzalozás” (az idegpályák harmonikus összekapcsolódása), addig nem lesznek hatásosak a speciális, kognitív (értelmi) fejlesztő módszerek. A komplex mozgásterápia alapja, hogy a mozgásfejlődés szoros kapcsolatban áll az idegrendszer érésével, a gyermek mozgásának és észlelésének fejlődése egy-egy életszakaszban a központi idegrendszer egy-egy meghatározott területének irányítása alatt áll. Ha a mozgásfejlődés bármelyik szakasza kimarad (pl. a gurulás, kúszás, mászás), vagy nem gyakorlódik be eléggé, a kapcsolódó érzékelő és irányító központok nem fejlődnek, differenciálódnak megfelelően. Az agyi területek elégtelen, vagy nem jó működése tanulási nehézséghez, viselkedési problémához, magatartás zavarhoz vezethet, mert a mozgás segítségével járódnak be az idegpályák, fejlődnek az agyi rendszerek.
Lakatos Katalin Ph.D. a Tervezett Szenzomotoros Tréning (TSMT) módszerek kidolgozója, kutatása során a sikeres iskolai beválást gátló, a motoros, a pszichés-kognitív és a szociális területeken jelentkező tünetek és az organikus érettség-éretlenség szintje közötti összefüggéseket kutatta.
A TSMT módszer a szenzomotoros terápiák családjába sorolhatók, fő feladata/célja az idegrendszer érlelése.
Állapotfelmérés 3 hónapos kortól, 11 éves korig!
Eltérő fejlődésmenetet mutató gyerekek szenzomotoros integráltságának szintje jól meghatározható az Állapot és Mozgásvizsgáló Teszttel.
Segítségével megmondható, hogy a gyermek problémája mögött idegrendszeri éretlenség, vagy más, pszichológiai, pedagógiai, vagy szociális ok húzódik-e meg.
Az eredményeket alapul véve, ha idegrendszeri éretlenség áll a tünetek mögött a TSMT (Tervezett Szenzomotoros Tréning) terápia alkalmazásával az elmaradt idegrendszeri struktúrák érése nagy mértékben elősegíthető. Ezáltal idejében megelőzhetőek az iskolai beválást nehezítő különböző tanulási problémák.
Egyéni tréning írása/betanítása/kontroll/
Otthoni torna formájában is alkalmazható (az agykéreg alatti szabályozó funkciókat is érlelő és fejlesztő) feladatsorokat tartalmaz. A gyermek problémájának megfelelő, egyénre szabott feladatsorokat tanít be a terapeuta a családnak, melyet kontroll találkozások követnek. Súlyosabb lemaradással, magatartási és figyelmi problémákkal küzdő, még csoport éretlen gyermekeknek javasolt ez a forma. Cél a gyors felzárkóztatás, együttműködés beindítása, minél hamarabbi csoportba illesztés.
Csoportos mozgásfejlesztés kedd 16 és 17 órától.
Kinek ajánlott?
⦁ akinek koordináció és az egyensúly nehézségei vannak
⦁ akinek nehézséget okoz figyelnie
⦁ akinek szociális beilleszkedési problémái vannak
⦁ akinek kudarctűrése alacsony
⦁ akinek logopédiai fejlesztésre van szüksége
⦁ aki nehezen tudja magát kifejezni
⦁ aki nem szeret mozogni, fél a magasságtól
⦁ aki nehezen alkalmazkodik a szabályokhoz
A változatos, ritmusos feladatokon keresztül próbálom a gyerekeket fejleszteni, szinte észrevétlenül. A foglalkozások a gyerekek kognitív képességeit is fejlesztik, mindezt olyan formában, hogy a foglalkozásokat élményként élik meg.
A mondókákkal, énekkel kísért mozgásokkal, változatos ügyességfejlesztő eszközökkel fejlesztem a gyermekek egyensúlyát, koordinációját, izomerejét, testtudatát, kézügyességét. Olyan feladatokat kapnak, amelyeknek célja a feladattartás, a többirányú figyelem, az emlékezet, sorrendiség, a ritmus tartás, a tempó váltások kialakítása. Mindezzel segítjük a helyzet-felismerési és problémamegoldó képességek kibontakozását.
A foglalkozások kis létszámú csoportokban zajlanak, ahol a gyerekek csak játéknak élik meg az órát, közben tematikusan felépülő fejlesztésben ill. prevenciós foglalkozáson vesznek részt.
Mennyi időt vesz igénybe a tanfolyam?
heti 1x45perc keddenként, utána lehet sóhomokozni, játszani.
Díjak:
LongiKid vizsgálat:
3 éves kor alatt -17.000Ft
3-5 éves korig - 18.000Ft
5 éves kor felett - 20.000Ft
TSMT torna írás/betanítás/kontroll:
12.000Ft
Írásos vélemény:
7.000Ft
Egyéni tornáztatás szakemberrel:
8.000Ft/alkalom
Csoportos TSMT:
32.000Ft/ 8 alkalom
Foglalkozások lemondása 24 órával megelőzően lehetséges, A 4 alkalmas bérletet 6 hétig lehet felhasználni.
A foglalkozásokat vezeti: Sallai Dóra óvodapedagógus, Tsmt terapeuta
Bejelentkezés: 0630/436-9797 Ujvári Andinál