Már pár hónapos kortól lehet csatlakozni erre a komplex 45 perces foglalkozásra, mely célzottan a csecsemők és kisgyermekek beszédfejlődését támogatja. A reggeli üdvözlőt követve dalosjátékokon és mondókákon keresztül tematikusan kalandozunk az állatok, élőlények és az emberek világában. A foglalkozás második felében sor kerül különböző izgalmas hangszerek bemutatására is. A tevékenység egy részében pedig a gyermekek maguk ritmushangszerek segítségével fedezhetik fel zenei kreativitásukat. A foglalkozás végén pedig az életkori sajátosságokat figyelembe véve mozgásos akadálypályát építünk.
A játékos tevékenység során a gyermekek biztonságos környezetben fedezhetik fel a magyar anyanyelv és a zene esztétikai és emocionális értékeit. Ezáltal a szülő és gyermeke közötti kapcsolat is erősödik.
Célom, hogy olyan hatékony zenei tevékenységet kínáljak, mely örömteli élményt nyújt a szülőknek és gyermekeiknek. Szeretném, ha az általam bemutatott verses vagy énekes játékok örömteli szórakozást biztosítanának otthon is.
A zene és a beszéd a két leginkább összetett hangmintázat, melyet a kicsi gyermek már az anyméhben is érzékel. Kutatások igazolják, hogy a zene éppoly természetes a gyermek számára, mint az anyanyelve. Éppen ezért a gyermek hallása már születésétől képes feldolgozni a környezetéből érkező zenei és nyelvi információkat.
A zene észlelése olyan kognitív képességekhez kapcsolódik, melyek a fonéma- és fonológiai tudatosságban is szerepet játszanak. Több esetben bizonyított, hogy a zenei készségek fejlődése szoros kapcsolatban áll a beszéd észlelésével és a beszédértéssel. Éppen ezért a nyelvi képességek eredményes fejlődése érdekében elengedhetetlen a koragyermekkori zenei nevelés.
Gondoljunk csak a csecsemők gőgicsélésére, ami sokkal jobban hasonlít a zenei hangokra, melyet gyakran „énekbeszédnek” is neveznek.
Foglalkozásvezető: Koczka Boglárka zene-és óvodapedagógus |